Organisers

team smallICTD2010 is being hosted by the UNESCO Chair in ICT4D and the College Centre for ICT4D at Royal Holloway, University London, on behalf of the ICTD Advisory Board.  The Local Organising Committee is responsible for all of the local arrangements, whereas the ICTD Advisory Board, Senior Programme Committee and Programme Committee are responsible for the paper review process that will determine the papers and posters presented during the middle two days of the conference.  Responsibility for workshops, discussion fora, demos, panels and other participatory events rests with the committees indicated below:

Conference Chair
Tim Unwin (UNESCO Chair in ICT4D, Royal Holloway, University of London) (chair[at]ict4d.org.uk)

General Programme Chair
Dorothea Kleine (Royal Holloway, University of London) (programme[at]ict4d.org.uk)

Programme Committee Chair
Kentaro Toyama  (University of California, Berkeley)

Local Organising Committee
Tim Unwin (Royal Holloway, University of London)
Dorothea Kleine (Royal Holloway, University of London)
Peter Dell’Osa (Royal Holloway, University of London)
G. Harindranath (Royal Holloway, University of London)
Matthew Woodham (Royal Holloway, University of London)
Thao Nguyen (Royal Holloway, University of London)
Postgraduate Representative: Endrit Kromidha (Royal Holloway, University of London)

Conference Project Manager
Peter Dell’Osa (Royal Holloway, University of London)

ICTD Advisory Board
Francois Bar (University of Southern California)
Michael Best (Georgia Institute of Technology)
Ken Keniston (Massachusetts Institute of Technology)
Balaji Parthasarathy (International Institute of Information Technology IIIT Bangalore)
Krithi Ramamritham (International Institute of Information Technology IIT Bombay)
Raj Reddy (Carnegie Mellon University)
AnnaLee Saxenian (University of California, Berkeley)
Kentaro Toyama  (University of California, Berkeley)
Ernest Wilson (University of Southern California)

Senior Programme Committee
Richard Anderson (University of Washington)
Michael Best  (Georgia Institute of Technology)
Eric Brewer  (University of California, Berkeley)
Jenna Burrell  (University of California, Berkeley)
Jonathan Donner  (Microsoft Research)
Richard Duncombe (University of Manchester)
Hernan Galperin (University of San Andres)
Alison Gillwald (Research ICT Africa)
Dean Karlan  (Yale University)
Dorothea Kleine  (Royal Holloway, University of London)
Alemayehu Molla (RMIT University)
Tapan Parikh  (University of California, Berkeley)
Balaji Parthasarathy (International Institute of Information Technology IIIT Bangalore)
Krithi Ramamritham (International Institute of Information Technology IIT Bombay)
Kentaro Toyama (University of California, Berkeley)
Mark Warschauer (University of California, Irvine)

Programme Committee
Erwin Alampay (University of the Philippines)
V. Balaji (ICRISAT)
Subhash Bhatnagar (IIM-A)
Richard Boateng (Southern University)
Gaetano Borriello (University of Washington)
John Canny (University of California, Berkeley)
Jose-Rodrigo Cordoba-Pachon (Royal Holloway, University of London)
Ed Cutrell (Microsoft Research)
Catalina Danis (IBM)
Rajarshi Das (IBM)
Rahul De  (IIM Bangalore)
Andy Dearden (Sheffield Hallam University)
M. Bernardine Dias (Carnegie Mellon University, Qatar)
Jason Ellis (IBM)
Pat Hall (Open University)
Claire Heffernan (University of Reading)
Faheem Hussain (Asian University for Women)
Steve Jackson (University of Michigan)
Matt Jones (Swansea University)
Matthew Kam (University of California, Berkeley)
Sherif Kamel (American University of Cairo)
Wendy Kellogg (IBM)
G.R. Kiran (London School of Economics)
Beth Kolko (University of Washington)
Rajendra Kumar (Government of India)
Richa Kumar (MIT)
Ann  Light (Queen Mary, University of London)
Colin Maclay (Harvard)
Gary Marsden (University of Cape Town)
Shrikant Naidu (Motorola Labs, India)
Amit Nanavati (IBM Research)
Joyojeet Pal (University of Michigan)
Francisco Proenza (Amy Mahan Research Fellowship Program, Universitat Pompeu Fabra)
Jack Qiu (Chinese University of Hong Kong)
S.   Rajagopalan (IIIT Bangalore)
Nitendra Rajput (IBM India)
Nimmi Rangaswamy (Microsoft Research)
Osvaldo Rodriguez (La Planta University)
Roni Rosenfeld (Carnegie Mellon University)
Umar Saif (Lahore University of Management Sciences)
Jahanzeb Sherwani (Carnegie Mellon University)
Revi Sterling (University of Colorado, Boulder)
Christoph Stork (University of Witwatersrand)
Eswaran Subrahmanian (Carnegie Mellon University)
Lakshminarayanan Subramanian (New York University)
Jo Tacchi (Queensland University of Technology)
Yuri Takhteyev (University of Toronto)
Bill Thies (Microsoft Research)
Rahul Tongia (C-STEP)
John Traxler (University of Wolverhampton)

Sessions/Workshops/Panels Committee
Dorothea Kleine (Co-Chair) (Geography, Royal Holloway, University of London)
Kostas Stathis (Co-Chair) (Computer Science, Royal Holloway, University of London)
Gloria Bonder (UNESCO Chair in Gender, Science and Technology, Buenos Aires, Argentina)
Anita Gurumurthy (IT for Change, Bangalore)
Shirin Madon (Information Systems, LSE, London, UK)
Joe Mertz (Computer Science, Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA)

Spanish Language Committee
Eduardo Villanueva (Chair) (Pontificia Universidad Católica del Peru)
Ricardo Gomez (iSchool, University of Washington)
Dorothea Kleine (Royal Holloway, University of London, UK)
Judith Mariscal (CIDE, Mexico)
Brasilina Passarelli (Escola do Futuro, Universidade de São Paulo, Brasil)

French Language Committee
Philippe Mero (Education Impact)
Boubakar Barry (Association of African Universities)
Stéphane Boyera (World Wide Web Foundation)
Tim Unwin (Royal Holloway, University of London)

Online Interactive Session Committee
Ineke Buskens (Chair) (Project Leader Gender Research in Africa into ICTs for Empowerment GRACE, and Director of Research for the Future)
Lina Abu Habib (CRTD.A)
(Other members to be announced)

Demos Committee
David Grimshaw (Chair) (DFID, Practical Action)
John Traxler (University of Wolverhampton)
Basheerhamad Shadrach (telecentre.org)
Niall Winters (London Knowledge Lab)

Publishers’ Exhibition
G. Harindranath (Royal Holloway, University of London

Scholarships
Andrea Burris
Roberta Bernardi

IT liaison
Win Min Tun

New Media Co-ordinator
Lisa Cespedes 

Sustainability
Wouter Geerts

Facilities Management
Matthew Woodham
Sandie Venables


designed by NewMine